Sivut

tiistai 28. heinäkuuta 2026

Siitä se ajatus sitten lähti

 Ei kylläkään minulla, vaan pojallani, joka mietti väitöskirjaohjaajalleen lahjaa. 

Sain oheiset kuvat ja kysymyksen, syntyisikö kuvan perusteella kassi. Värien muodot heksagoneja tai pentagoneja. Kyseessä on mikroskooppikuva värjätyistä hiiren (vai seeprakalan?) silmän soluista. Kahdessa muussa kuvassa oli tikkausmallikin jo valmiina. 

 Ja mitäpä äiti...

 Ensin suunnittelin käsinompelua heksoista, mutta epäilin ommelteni kestävyyttä kassissa, joten turvauduin koneompeluun ja Hex N More-viivaimeen, ja leikkasin heksojen puolikkaita puolentoista tuuman kaitaleesta. Aloittelin hommaa jo kesäkuun tilkkukurssilla, mutta se jäi muiden kiireiden alle kesän kuluessa.

Luulin, että heksapuolikkaiden ompelussa olisi hirveä homma, mutta aika nopeasti se eteni kuitenkin, etenkin kun pinta ei ollut kovin iso. Alareunan heksat ovat kaikki samasta kankaasta. Mietin, olisiko järkevää tehdä alareuna yhdestä kankaasta, mutta halusin kuitenkin muodon kulkevan koko pinnassa. Pohjaan tulevaan osaan en heksoja kuitenkaan laittanut.  

Kassin toiseen reunaan tuli yksivärinen paksu musta puuvilla. Mustan osuuden piti alunperin olla leveämpi, mutta heksagonit olivat sen verran isoja, että mustan kankaan osuus kaventui. Halusin kuitenkin säilyttää edes jonkinlaisen kuvion, vaikkakin aika satunnaisen, tilkkuosiossa. Tilkkujen alle silitin ohuen tukikankaan ja tikkasin pinnan kiinni Soft&Stable-tyyppiseen materiaaliin. Heksaosion tikkasin saumaan, jolloin heksagonien muoto tuli vähän paremmin esiin. Mustalle osuudelle tuli käyrät, jotka kuvaavat hiiren (tai sen seeprakalan) silmässä olevien solujen mitattuja ionivirtoja (älkää vain kysykö tarkemmin 😂, ainakaan minulta).

 Vuoriin tein kaksi taskua, vetoketjullisen napinläpitaskun ja toiselle puolelle ihan tavallisen paikkataskun, josta erotin ompeleella kapean taskun kynää varten. Paikkataskun reunaan laitoin myös karbiinihaan avaimia varten. 

 Kuvassa näkyy myös kasseissa usein käyttämäni tapa vuorin yläreunan ompelusta. En ompele vuoria suoraan päälliseen, vaan teen vuorin reunaan kapean kaitaleen julkisivun kankaasta tai sen väriä lähellä olevasta kankaasta. Kun käännän vuorin nurjalle, niin ei ole niin millin tarkka, kääntyykö reuna täsmälleen kiinnitysauman kohdalta tai vähän yli, koska vuoren puoli on samaa kangasta. Näin vuori ei pilkota reunasta, koska kaitale nurjalla samasta kankaasta hämää silmää. Etenkin jos vuorin väri poikkeaa päällisestä, tämä toimii hyvin. Koska tässä kassissa yläreunassa oli sekä mustaa kangasta että tilkkupintaa, on mustan kohdalla vuorin yläreunassa mustaa ja tilkkukankaan kohdalla lilaa tilkkukangasta. 

Enpä olisi ikinä osannut kuvitella tekeväni kassin tieteellisten (biotekniikka) kuvaajien perusteella hiiren tai kalan silmän soluista, mutta kaikkea ei voi ennustaa, onneksi. 

Kassin korkeus n. 36 cm, leveys yläreunasta 40 cm ja pohjan leveys n. 11 cm. 

 



 

1 kommentti:

  1. Hieno lähtökohta tilkkutyölle, ja lopputulos on onnistunut. Onnea myös väitöksen tekijälle.

    VastaaPoista

Tykkään niin lukea blogiini jätettyjä kommentteja asiasta tai asian vierestä tai jopa hyvin kaukana siitä :) Yritän myös vastata niihin. Täällä kommentit säilyvät hyvässä tallessa ja voin palata niihin myöhemminkin. Kiitos, kun kommentoit!